top

MenuZa tajomstvami tôní Vytlačiť
  • 9.1. – 8.3.2019

Malé potôčiky, potoky, rieky a tône, rybníky, jazerá i vodné nádrže oživujú a spestrujú horské, podhorské i nížinné oblasti. V každom type sladkovodného biotopu žije iné spoločenstvo vodných organizmov, v ktorom má každý jedinec svoje miesto a funkciu.

Viaceré druhy rýb stojatých i tečúcich vôd predstavuje prezentačné podujatie s tvorivou dielňou Za tajomstvami tôní, ktoré je určené deťom materských škôl a žiakom základných škôl. Jeho cieľom je náučno-zábavnou formou priblížiť živočíchy viazané na vodné biotopy, zdôrazniť význam prirodzených tôní a zákutí, kde mnohé druhy nachádzajú svoj priestor pre úkryt a rozmnožovanie. Návštevníci sa oboznámia s kolobehom živín vo vodných ekosystémoch a na základe získaných informácií si môžu sami vytvoriť potravové reťazce. Dozvedia sa aj rôzne ďalšie zaujímavé fakty zo života rýb. Nadobudnuté poznatky si upevnia formou tvorivých činností a vedomostných aktivít. Pre najmladších návštevníkov sú pripravené maľovanky, pracovné listy, pexeso, puzzle a hra na rybárov. Tí zručnejší si zhotovia ryby z papiera alebo si ich vymodelujú z hrnčiarskej hliny.

Dermoplastické preparáty sladkovodných druhov rýb, ktoré sú prezentované na podujatí, boli získané z finančnej dotácie Fondu na podporu umenia v rámci 2. etapy projektu „Akvizícia rýb do zbierkového fondu Tribečského múzea v Topoľčanoch“. Z vystavených druhov rýb pozornosť určite pritiahnu lipeň tymiánový, hrebenačka fŕkaná, ostriež zelenkastý či invázna slnečnica pestrá.

Prezentačné podujatie s tvorivou dielňou, na ktoré Vás srdečne pozývame, môžete navštíviť v pracovných dňoch od 8.00 do 14.30 hod. V prípade kolektívneho záujmu je potrebné prihlásiť sa vopred telefonicky na tel. č. 038/5323253 alebo na e-mailovej adrese: Táto e-mailová adresa je chránená pred spambotmi. Ak ju chcete vidieť, je potrebné aby ste mali zapnutý JavaScript. .


 

Otváracie hodiny

október - marec:
po - pia 8.00 - 16.30 h
apríl - september:
po - pia 8.00 - 16.30 h
so 10.00 - 16.00 h
Reklamný panel

Nový edičný titul


bottom