top

MenuVýstavy
Život v stredovekých Topoľčanoch – remeslá a obchod Vytlačiť
  • 5.9.2018 – 31.10.2018

Mesto Topoľčany sa už od prvopočiatkov profilovalo nielen ako významné stredisko remeselnej výroby, ale aj ako významne obchodné centrum. Na túto úlohu ho predurčovala predovšetkým výhodná poloha na križovatke obchodných ciest vedúcich regiónom.

Aktuálne sprístupnené prezentačné podujatie prináša žiakom zaujímavé informácie o stredovekých remeslách a dobových trhoch či jarmokoch, na ktorých remeselníci predávali svoje výrobky. Sprievodné slovo dopĺňajú ukážky remeselníckych nástrojov, dokumentujúcich niektoré tradičné remeslá (kováčstvo, hrnčiarstvo, tkáčstvo). V prípade záujmu je na vybraných predmetoch možné predviesť názorné výrobné postupy. Pre návštevníkov podujatia sú pripravené aj rôzne tvorivé aktivity, napr. výroba hlinených nádob alebo šperkov z kože či medeného drôtu. Pre mladšie vekové skupiny sú určené tiež omaľovánky a vystrihovačky.

 
Čokoláda – sladké pokušenie Vytlačiť
  • 24.8.2018 – 26.10.2018

Výstava o najpopulárnejšej sladkosti na svete z Múzea obchodu v Bratislave sa na svojej putovnej ceste Slovenskom zastavila aj v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch. Venovaná je 100. výročiu vzniku Československej republiky.

Prostredníctvom rozmanitých dobových exponátov výstava mapuje bohatú tradíciu československého čokoládového a cukrovinkárskeho priemyslu, ktorý patril medzi najvýznamnejšie odvetvia potravinárskeho priemyslu v Československu. Okrem najväčšej československej továrne Orion medzi tradičných veľkých výrobcov čokolády patrili pražská RUPA, Zora v Olomouci, Velim vo Velime, Fiedor v Ostrave, Stollwerck v Bratislave či Fischer (neskôr Figaro) v Trnave. Vystavené predmety (rôzne formy, lisy, dózy, obaly, reklamné plagáty, automat na cukríky a iné) dokumentujú výrobu i predaj čokolády a cukroviniek.

Výstava prináša aj množstvo zaujímavých informácií z histórie čokolády, napríklad, kde hľadať začiatok príbehu čokolády, aké boli jej vývojové formy, ako vzniklo kakao alebo ako sa vyrábala čokoláda v minulosti. Priblíži aj ďalšie, nie každému známe informácie, napr. že Aztékovia povýšili kakaové bôby na platidlo alebo že v dobách minulých stála táto dobrota za mnohými vraždami, pretože je ideálna k maskovaniu chuti pokrmov.

Návštevníkov výstavy okrem poznania sveta čokolády čaká aj sladká ochutnávka z ponuky firmy ČOKOLÁDA HAUSWIRTH, podniková predajňa Topoľčany. Propagačným materiálom a vzorkami predávaných výrobkov výstavu obohatila predajňa SLADKÁ BODKA v Topoľčanoch.

 
Spomienky na prvú republiku Vytlačiť
  • 7.7.2018 – 31.10.2018

28. októbra 2018 uplynie 100 rokov od vyhlásenia prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov. Pri tejto príležitosti Tribečské múzeum v Topoľčanoch pre verejnosť pripravilo výstavu Spomienky na prvú republiku. Československo vzniklo aj za veľkej pomoci zahraničných legionárov, ktorým je venovaná časť výstavy. Ďalšie časti výstavy sú zamerané na oblasť školstva, bývania a železničnej dopravy. K zaujímavým predmetom patrí napr. ručná drezina používaná traťmajstrom pri kontrole trate, stále funkčné harmónium, zbierka vojenských medailí, dobový nábytok a odev, žehličky na uhlíky či petrolejové lampy. Trojrozmerné predmety sú doplnené rôznymi dobovými vyhláškami, nariadeniami a novinami, ktoré určite stoja za prečítanie.

Predmety nainštalované na výstave pochádzajú zo zbierok Tribečského múzea v Topoľčanoch, Tekovského múzea v Leviciach, Ponitrianskeho múzea v Nitre, Štátneho archívu v Nitre, pracovisko Archív Topoľčany, Klubu Modrý horizont, Klubu histórie Slovenska a súkromných zberateľov.

 


Otváracie hodiny

október - marec:
po - pia 8.00 - 16.30 h
apríl - september:
po - pia 8.00 - 16.30 h
so 10.00 - 16.00 h
Reklamný panel

bottom