top

MenuVýstavy
Zo sveta historických zbraní Vytlačiť
  • 8.3.2018 – 19.5.2018

Zbrane sprevádzajú ľudstvo už od praveku. Je nepochybné, že odkedy začal praveký človek používať nástroje, tak sa medzi nimi objavili aj také, ktoré sa dali použiť ako zbraň. Prvé zbrane tvorili rôzne primitívne nástroje z kameňa a kostí, využívané na lov zveri i obranu, ale často aj na iné praktické účely. Vo vývoji zbraní v neskoršom období mal podstatný význam objav bronzu a železa. Novú kvalitu do techniky zbraní priniesol vynález strelného prachu.

Na výstave sú prezentované rozličné zbrane a militárie z vlastného zbierkového fondu múzea a zo súkromných zbierok. Zaujímavú kolekciu historických drevených maľovaných terčov zapožičalo Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici.

Prostredníctvom vystavených exponátov, obrazového materiálu a sprievodného textu návštevník získa základný prehľad o vývoji zbraní od praveku až po druhú svetovú vojnu, a to nielen zbraní vojenských, ale aj loveckých a športových. V rámci výstavy je nainštalovaných vyše 100 originálnych zbierkových predmetov (mečov, šablí, kordov, pušiek i pištolí), ktoré dopĺňa aj niekoľko replík. Prezentované zbrane sú z hľadiska konštrukcie, druhovej skladby i významu veľmi rôznorodé, od pomerne bežných zbraní až po vzácne unikáty. Výstava je obohatená aj o preparáty lovnej zveri, vyskytujúcej sa a lovenej na území Slovenska. V rámci interaktívnej činnosti pre mladších návštevníkov výstavy je pripravená atraktívna detská strelnica.

 
Bábiky na Slovensku a v zahraničí Vytlačiť
  • 7.3.2018 – 10.5.2018

Výstava predstavuje zbierku krojovaných bábik Ing. Jaroslava Burjaniva z Tlmáč. Bývalý strojný inžinier, dnes dôchodca, srdcom a dušou fotograf a zberateľ. Autor unikátnej zbierky bábik a štyroch digitálnych kníh o Indii sa venuje zberateľstvu spolu s manželkou už celé desaťročia. Začiatok budovania zbierky spadá ešte do jeho študentských čias. Prvú bábiku, japonskú nevestu, dostal v roku 1964 na výmenu za miniatúru krojovanej Slovenky od priateľky z Japonska, s ktorou si písal. Druhú bábiku mu podaroval priateľ z Walesu, s ktorým si tiež dopisoval. Džina z rozprávky o Aladinovej lampe si priniesol ako suvenír z bývalého ZSSR. Ďalšie prírastky do rodiacej sa zbierky predstavovali bábiky, ktoré získal počas svojho pracovného pobytu v Indii, Rusku či Uzbekistane. Čas dovoleniek v rôznych krajinách bol aj časom získavania ďalších a ďalších krojovaných bábik do zbierky. Mnohé bábiky dostal do daru od priateľov a známych. Zbierka J. Burjaniva sa tak postupne rozrástla o prírastky z Litvy, Mexika, Belgicka, Španielska, Egypta, Nového Zélandu, Jamajky, Chorvátska, Turecka, Grécka, Senegalu a ďalších krajín.

Na aktuálnej výstave v našom múzeu je nainštalovaných 147 exponátov z troch desiatok krajín z rôznych kútov sveta. Medzi nimi nechýbajú ani bábiky v ľudových odevoch z viacerých regiónov Slovenska. Najstarší exponát predstavuje bábika v tekovskom kroji, ktorú získala manželka J. Burjaniva ako 6-ročná od starých rodičov. Súčasť výstavy tvorí aj kolekcia bábik z Francúzska, Nórska a Nemecka, dar od Dany Kačmárovej, a tiež bábiky z Vietnamu, ktoré p. Burjanivovej darovali jej bývalí študenti.

 


Otváracie hodiny

október - marec:
po - pia 8.00 - 16.30 h
apríl - september:
po - pia 8.00 - 16.30 h
so 10.00 - 16.00 h
Reklamný panel

bottom