top

MenuVýstavy
Od mešca k bankomatu Vytlačiť
  • 25.8.2017 – 19.10.2017

Výstava približuje historický vývoj peňazí, ktoré sa používali na našom území od najstarších čias až po súčasnosť. V úvode výstavy sa návštevník oboznámi s kovovými rudami, z ktorých sa získava surovina na výrobu mincí, a s najstaršími platidlami ako sú mušle, obsidián, bronzové sekerky a soľ.

Ďalšia časť výstavy patrí prezentácii rôznych druhov platidiel v kovovej i papierovej forme. K najstarším minciam patria strieborné tetradrachmy a zlatý statér z keltského pokladu z Levíc, ktoré sa datujú do prvej polovice 2. storočia p. n. l. Dokladom niekdajšieho mincovníctva sú aj rímske mince z obdobia cisárstva či stredoveké mince od najstarších Arpádovcov až po prvých Habsburgovcov. Z papierových platidiel pozornosť návštevníkov určite upútajú prvé papierové bankovky, tzv. Bankocetle, ktoré zaviedla Mária Terézia.

Na výstave majú svoje zastúpenie takmer všetky bankovky a mince, ktoré boli v obehu od vzniku Československej republiky až po súčasnosť, čiže nechýba ani euro mena. Predmety z numizmatickej zbierky vhodne dopĺňajú aj rôzne zaujímavosti z historického, archeologického a geologického fondu. Vystavené exponáty zapožičalo Tekovské múzeum v Leviciach a súkromní zberatelia.

 
Chránené územia Slovenska – národné parky Vytlačiť
  • 2.9.2017 - 27.10.2017

Výstava je venovaná deviatich slovenským národným parkom, medzi ktoré patrí Tatranský národný park, NP Nízke Tatry, NP Veľká Fatra, NP Malá Fatra, NP Slovenský kras, NP Slovenský raj, NP Pieniny, NP Poloniny a NP Muránska planina. Národné parky zaberajú zhruba 6,5 % územia Slovenska. Najstarším národným parkom na Slovensku je Tatranský národný park (TANAP), vyhlásený v roku 1949. K najmladším národným parkom patria Slovenský kras a Veľká Fatra, vyhlásené v roku 2002.

Zámerom výstavy je prezentovať významné prírodné dedičstvo Slovenska (geológiu, faunu a flóru), sústredené v národných parkoch. Zároveň je tu snaha návštevníkom priblížiť históriu vzniku a poslanie národných parkov, a tým prispieť k zvyšovaniu environmentálneho vedomia verejnosti. Súčasť výstavy tvorí viac ako stovka preparátov živočíchov, ktoré obývajú rôznorodé biotopy národných parkov. Z významných druhov fauny je vystavený napr. orol skalný, hadiar krátkoprstý, sova dlhochvostá, mačka divá a ďalšie. Výstava vznikla v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.

 


Otváracie hodiny

október - marec:
po - pia 8.00 - 16.30 h
apríl - september:
po - pia 8.00 - 16.30 h
so 10.00 - 16.00 h
Reklamný panel

bottom