top

MenuVýstavy
Spomienky na prvú republiku Vytlačiť
  • 7.7.2018 – 31.10.2018

28. októbra 2018 uplynie 100 rokov od vyhlásenia prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov. Pri tejto príležitosti Tribečské múzeum v Topoľčanoch pre verejnosť pripravilo výstavu Spomienky na prvú republiku. Československo vzniklo aj za veľkej pomoci zahraničných legionárov, ktorým je venovaná časť výstavy. Ďalšie časti výstavy sú zamerané na oblasť školstva, bývania a železničnej dopravy. K zaujímavým predmetom patrí napr. ručná drezina používaná traťmajstrom pri kontrole trate, stále funkčné harmónium, zbierka vojenských medailí, dobový nábytok a odev, žehličky na uhlíky či petrolejové lampy. Trojrozmerné predmety sú doplnené rôznymi dobovými vyhláškami, nariadeniami a novinami, ktoré určite stoja za prečítanie.

Predmety nainštalované na výstave pochádzajú zo zbierok Tribečského múzea v Topoľčanoch, Tekovského múzea v Leviciach, Ponitrianskeho múzea v Nitre, Štátneho archívu v Nitre, pracovisko Archív Topoľčany, Klubu Modrý horizont, Klubu histórie Slovenska a súkromných zberateľov.

 
Spomienky na Zambiu Vytlačiť
  • 16.5.2018 – 18.8.2018

Výstava sprostredkováva spomienky, zážitky a zbierku predmetov MVDr. Milana Jeřábka, ktoré získal počas svojho desaťročného pobytu v Zambii. Vyštudovaný veterinár na africký kontinent prišiel v roku 1977. Najskôr pôsobil v zambijskej Kolome ako expert a štátny okresný veterinárny lekár, od roku 1980 pracoval pre spoločnosť komerčných farmárov so sídlom v Chome. Po návrate na Slovensko pokračoval vo veterinárnej praxi v Bajči. Od roku 1992 je na dôchodku.

„Už od prvej chvíle môjho vstupu na africkú pôdu som vedel, že po návrate domov sa budem chcieť o svoje zážitky podeliť s každým, kto bude mať záujem. Preto sme spolu s manželkou a synom Milanom hneď začali zbierať všetky predmety, ktoré by čo najvernejšie priblížili prírodu, kultúru a život obyvateľov Zambie, a samozrejme, aj moju veterinárnu prax v tejto časti sveta“, spomína Milan Jeřábek.

Na návštevníkov výstavy čaká množstvo predmetov a fotografií, ktoré dokumentujú prírodné a kultúrnohistorické zaujímavosti Zambie, všedný i sviatočný život jej obyvateľov. Pozornosť upútajú farebné ženské odevy „sári“ a „chitenge“, šperky z drahých kameňov, zo slonoviny i sloních vlasov, plastiky zo vzácnych drevín, typické hudobné nástroje, pletené košíky, hračky, zbrane a ďalšie predmety. Určite zaujmú aj artefakty z africkej prírody, napr. preparát hlavy nebezpečnej tigrej ryby, koža z hada pytóna a leoparda, neslávne známa mucha tse-tse či najväčší kokosový orech na svete „coco de mer“. Nechýba ani prezentácia rôznych pomôcok, ktoré M. Jeřábek používal počas svojej veterinárnej praxe.

 


Otváracie hodiny

október - marec:
po - pia 8.00 - 16.30 h
apríl - september:
po - pia 8.00 - 16.30 h
so 10.00 - 16.00 h
Reklamný panel

bottom