top

MenuVýstavy
Bojové lietadlá Vytlačiť
  • 8.11.2018 – 11.1.2019

Letectvo počas druhej svetovej vojny zohrávalo významnú úlohu pri vojenských akciách. Lietadlá pomáhali zásobovať vojsko, zhadzovali materiál hlboko na nepriateľskom území, bombardovali mnohé strategické ciele – mosty, železnice či továrne na výrobu munície. Vojenské letectvo tvorilo dôležitú zložku vojenských síl, napriek tomu o osudoch mnohých padnutých lietadiel a ich posádok sa vie len veľmi málo. Zmapovať túto časť histórie v našom regióne sa už dve desiatky rokov snaží Roman Vrána, zberateľ a bádateľ v oblasti vojenskej histórie, spolu s priateľmi. Vďaka jeho dlhoročnému bádaniu v archívoch, ale aj na miestach tragických udalostí sa mu podarilo zhromaždiť množstvo predmetov z padnutých lietadiel, a tiež informácií o ich letcoch.

Na výstave sú prezentované najrôznejšie súčiastky z bombardovacích a stíhacích vojenských lietadiel. Patria k nim výrobné štítky, fragmenty krídiel, časti vnútorného vybavenia, zbrane, munícia, výstroj posádky a mnohé ďalšie exponáty. Bohatý trojrozmerný materiál dopĺňajú dobové fotografie, mapy a zaznamenané osudové príbehy členov jednotlivých posádok zostrelených lietadiel.

 
Čarovná moc rastlín Vytlačiť
  • 1.11.2018 – 4.1.2019

Výstava prezentuje históriu fytoterapie a využívanie liečivých rastlín pri liečení rôznych chorôb, ako aj problematiku chránených liečivých rastlín. Jej zámerom je priblížiť aspoň zlomok z bohatstva slovenskej prírody a rozšíriť poznatky o liečivých rastlinách. Koncepčne je výstava rozdelená do viacerých tematických celkov zameraných na históriu, poznávanie, pestovanie, zbieranie i sušenie liečivých rastlín. Značná pozornosť je venovaná terapeutickým účinkom jednotlivých druhov liečivých rastlín pri liečení rôznych chorôb, napr. tráviaceho ústrojenstva, dýchacích ciest či obehovej sústavy.

Informačné panely zapožičané zo Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši (pripravené v spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre), prinášajú zaujímavé pohľady na liečivé rastliny aj prostredníctvom fotografií D. Dugasa, M. Habána a originálnych perokresieb I. Dančáka. Z trojrozmerných exponátov upútajú ukážky živých pestovaných byliniek, sušených liečivých rastlín v trsoch, v prachovniciach alebo inak upravených, tiež čajovín, korenín a fytofarmaceutických produktov používaných pri liečení ľudského organizmu zvnútra i zvonka. Zo starobylých publikácií o liečivých rastlinách návštevníkov určite zaujme najmä Herbár a bylinár od Petra Andreja Matthioliho a Zelinkár od Juraja Fándlyho, prvá po slovensky písaná kniha o bylinkách.

 


Otváracie hodiny

október - marec:
po - pia 8.00 - 16.30 h
apríl - september:
po - pia 8.00 - 16.30 h
so 10.00 - 16.00 h
Reklamný panel

Nový edičný titul


bottom