top

MenuOd mešca k bankomatu Vytlačiť
  • 25.8.2017 – 19.10.2017

Výstava približuje historický vývoj peňazí, ktoré sa používali na našom území od najstarších čias až po súčasnosť. V úvode výstavy sa návštevník oboznámi s kovovými rudami, z ktorých sa získava surovina na výrobu mincí, a s najstaršími platidlami ako sú mušle, obsidián, bronzové sekerky a soľ.

Ďalšia časť výstavy patrí prezentácii rôznych druhov platidiel v kovovej i papierovej forme. K najstarším minciam patria strieborné tetradrachmy a zlatý statér z keltského pokladu z Levíc, ktoré sa datujú do prvej polovice 2. storočia p. n. l. Dokladom niekdajšieho mincovníctva sú aj rímske mince z obdobia cisárstva či stredoveké mince od najstarších Arpádovcov až po prvých Habsburgovcov. Z papierových platidiel pozornosť návštevníkov určite upútajú prvé papierové bankovky, tzv. Bankocetle, ktoré zaviedla Mária Terézia.

Na výstave majú svoje zastúpenie takmer všetky bankovky a mince, ktoré boli v obehu od vzniku Československej republiky až po súčasnosť, čiže nechýba ani euro mena. Predmety z numizmatickej zbierky vhodne dopĺňajú aj rôzne zaujímavosti z historického, archeologického a geologického fondu. Vystavené exponáty zapožičalo Tekovské múzeum v Leviciach a súkromní zberatelia.

 

Otváracie hodiny

október - marec:
po - pia 8.00 - 16.30 h
apríl - september:
po - pia 8.00 - 16.30 h
so 10.00 - 16.00 h
Reklamný panel

bottom