top

MenuOd rituálu k symbolu Vytlačiť
  • 11.1.2018 – 1.3.2018

Výstava vznikla v spolupráci so SOV – Slovenským olympijským a športovým múzeom v Bratislave. Jej cieľom je priblížiť vyše 80-ročnú históriu putovania olympijskej pochodne od prvej štafety pred olympijskými hrami v Berlíne v roku 1936 až po súčasnosť. Prenášanie olympijského ohňa v podobe olympijskej pochodne do dejiska olympijských hier sa uskutočňuje ako olympijská štafeta. Zapaľovanie olympijského ohňa patrí k najemotívnejším zážitkom otváracieho ceremoniálu olympijských hier. Oheň planie počas celých olympijských hier a zhasína pri záverečnom ceremoniáli.

Panelovú časť výstavy poskytujúcu zaujímavé informácie dopĺňa vzácny trojrozmerný materiál. Medzi vystavenými predmetmi sú pochodne zo štafiet k letným a zimným olympijským hrám v rôznom tvarovom a farebnom prevedení. Prezentované je aj oficiálne oblečenie prezidenta Slovenského olympijského výboru Františka Chmelára, v ktorom bežal ako jeden z členov olympijskej štafety k XX. zimným olympijským hrám 2006 v Turíne.

Výstava pripomína aj málo známu skutočnosť, že v roku 1936 jediný raz v histórii štafeta prebehla aj cez dnešné územie Slovenska. V stredu 29. júla 1936 o druhej hodine popoludní štafeta prebehla z Maďarska cez hraničný prechod Oroszvár – Horvátjárfalu (dnešné obce Rusovce a Jarovce) do rakúskeho Kittsee. Uvádzané obce, v súčasnosti mestské časti Bratislavy, sa stali súčasťou územia Československa v roku 1947.

 

Otváracie hodiny

október - marec:
po - pia 8.00 - 16.30 h
apríl - september:
po - pia 8.00 - 16.30 h
so 10.00 - 16.00 h
Reklamný panel

bottom