top

MenuZa motýľmi Hlohovecka Vytlačiť
  • 18.1.2018 – 1.3.2018

Výstava pripravená v spolupráci s Vlastivedným múzeom v Hlohovci návštevníkom priblíži motýle ako jeden z najatraktívnejších a druhovo najbohatších radov hmyzu. Zameraná je na bežné, ale aj veľmi vzácne a ohrozené druhy motýľov, ktoré sú typické pre región Hlohovca, avšak je možné ich nájsť aj v biotopoch topoľčianskeho regiónu. Najmä kvetnaté lokality Považského Inovca poskytujú vhodné podmienky pre výskyt mnohých druhov.

Prostredníctvom autentických fotografií a trojrozmerných exponátov pochádzajúcich z rozsiahlej zbierky Vlastivedného múzea v Hlohovci výstava prezentuje 315 druhov motýľov, ktorých výskyt bol potvrdený v súčasnosti. Na návštevníkov čakajú elegantné vidlochvosty, očkáne, mlynáriky, žltáčiky, ohniváčiky a modráčiky, pestrofarebné babôčky i dúhovce meniace farbu v závislosti od toho, z ktorej strany na ne dopadá svetlo. Pozornosti neuniknú ani jedovaté vretienky. Z menej nápadných motýľov aktívnych v noci zaujmú okáne, lišaje, spriadače, piadivky či mory. Možno tu vidieť legendárneho smrtihlava, ako aj najväčšieho motýľa Európy – okáňa hruškového. Vystavené exponáty dopĺňajú aj fotografie a voľne sušené rastliny, ktoré majú v živote motýľov nenahraditeľnú úlohu.

Záver výstavy je venovaný problematike vymierania hmyzu. Prezentuje druhy, ktoré vo voľnej prírode okolia Hlohovca vyhynuli, resp. sú dlhodobo nezvestné. Zároveň odpovedá na otázku, prečo motýle vymierajú a oboznamuje s najvýznamnejšími faktormi negatívne ovplyvňujúcimi ich biodiverzitu.

V rámci sprievodných aktivít pripravených k výstave si návštevníci môžu zahrať motýlie pexeso, vymaľovať maľovanky či nakresliť motýľa, ktorý ich zaujme. Na tých, ktorí sa oboznámia so životným cyklom motýľov, čakajú diplomy úspešných znalcov života motýľov.

 

Otváracie hodiny

október - marec:
po - pia 8.00 - 16.30 h
apríl - september:
po - pia 8.00 - 16.30 h
so 10.00 - 16.00 h
Reklamný panel

bottom