top

Menu



Spomienky na Zambiu Vytlačiť
  • 16.5.2018 – 18.8.2018

Výstava sprostredkováva spomienky, zážitky a zbierku predmetov MVDr. Milana Jeřábka, ktoré získal počas svojho desaťročného pobytu v Zambii. Vyštudovaný veterinár na africký kontinent prišiel v roku 1977. Najskôr pôsobil v zambijskej Kolome ako expert a štátny okresný veterinárny lekár, od roku 1980 pracoval pre spoločnosť komerčných farmárov so sídlom v Chome. Po návrate na Slovensko pokračoval vo veterinárnej praxi v Bajči. Od roku 1992 je na dôchodku.

„Už od prvej chvíle môjho vstupu na africkú pôdu som vedel, že po návrate domov sa budem chcieť o svoje zážitky podeliť s každým, kto bude mať záujem. Preto sme spolu s manželkou a synom Milanom hneď začali zbierať všetky predmety, ktoré by čo najvernejšie priblížili prírodu, kultúru a život obyvateľov Zambie, a samozrejme, aj moju veterinárnu prax v tejto časti sveta“, spomína Milan Jeřábek.

Na návštevníkov výstavy čaká množstvo predmetov a fotografií, ktoré dokumentujú prírodné a kultúrnohistorické zaujímavosti Zambie, všedný i sviatočný život jej obyvateľov. Pozornosť upútajú farebné ženské odevy „sári“ a „chitenge“, šperky z drahých kameňov, zo slonoviny i sloních vlasov, plastiky zo vzácnych drevín, typické hudobné nástroje, pletené košíky, hračky, zbrane a ďalšie predmety. Určite zaujmú aj artefakty z africkej prírody, napr. preparát hlavy nebezpečnej tigrej ryby, koža z hada pytóna a leoparda, neslávne známa mucha tse-tse či najväčší kokosový orech na svete „coco de mer“. Nechýba ani prezentácia rôznych pomôcok, ktoré M. Jeřábek používal počas svojej veterinárnej praxe.

 

Otváracie hodiny

október - marec:
po - pia 8.00 - 16.30 h
apríl - september:
po - pia 8.00 - 16.30 h
so 10.00 - 16.00 h
Reklamný panel

bottom