top

MenuČokoláda – sladké pokušenie Vytlačiť
  • 24.8.2018 – 26.10.2018

Výstava o najpopulárnejšej sladkosti na svete z Múzea obchodu v Bratislave sa na svojej putovnej ceste Slovenskom zastavila aj v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch. Venovaná je 100. výročiu vzniku Československej republiky.

Prostredníctvom rozmanitých dobových exponátov výstava mapuje bohatú tradíciu československého čokoládového a cukrovinkárskeho priemyslu, ktorý patril medzi najvýznamnejšie odvetvia potravinárskeho priemyslu v Československu. Okrem najväčšej československej továrne Orion medzi tradičných veľkých výrobcov čokolády patrili pražská RUPA, Zora v Olomouci, Velim vo Velime, Fiedor v Ostrave, Stollwerck v Bratislave či Fischer (neskôr Figaro) v Trnave. Vystavené predmety (rôzne formy, lisy, dózy, obaly, reklamné plagáty, automat na cukríky a iné) dokumentujú výrobu i predaj čokolády a cukroviniek.

Výstava prináša aj množstvo zaujímavých informácií z histórie čokolády, napríklad, kde hľadať začiatok príbehu čokolády, aké boli jej vývojové formy, ako vzniklo kakao alebo ako sa vyrábala čokoláda v minulosti. Priblíži aj ďalšie, nie každému známe informácie, napr. že Aztékovia povýšili kakaové bôby na platidlo alebo že v dobách minulých stála táto dobrota za mnohými vraždami, pretože je ideálna k maskovaniu chuti pokrmov.

Návštevníkov výstavy okrem poznania sveta čokolády čaká aj sladká ochutnávka z ponuky firmy ČOKOLÁDA HAUSWIRTH, podniková predajňa Topoľčany. Propagačným materiálom a vzorkami predávaných výrobkov výstavu obohatila predajňa SLADKÁ BODKA v Topoľčanoch.

 

Otváracie hodiny

október - marec:
po - pia 8.00 - 16.30 h
apríl - september:
po - pia 8.00 - 16.30 h
so 10.00 - 16.00 h
Reklamný panel

bottom