Gábrišovky - medzi umením a zberateľstvom

📆 2. Október - 9. Február 2021

Obrázek editujete kliknutím

Výstava predstavuje výber z bankoviek Mateja Gábriša, slovenského grafika, ktorý sa celosvetovo preslávil ako návrhár grafických listov bankoviek. Tieto umelecké bankovky pochádzajú z privátnej tlače, v obchode nimi nezaplatíte. Nejde totiž o „skutočné“ bankovky. Ide o výtvarné vyjadrenie umelca, ktorý na miniatúrnej ploche niekoľkých centimetrov štvorcových rozpráva svoj vlastný, neopakovateľný, nový príbeh. Bankovky sú autorovou predstavou o krajine, pre ktorú ich vytvára, niekedy sú poctou, občas jemnou iróniou. Často odrážajú históriu (osobnosti, vynálezy, krajinné vzácnosti), legendy o danej krajine...

„Navrhnúť dizajn bankovky znamená vymyslieť grafiku s tajomstvom, s fígľom ukrytým pred očami bežných používateľov. Vždy ma fascinovali tlačové techniky, ochranné prvky a technická dokonalosť bankoviek. Sú pre mňa úžasnou grafickou miniatúrou s prepracovanou kompozíciou.“

Matej Gábriš

Všetko sa to začalo touto kresbou (1986), keď mal autor 9 rokov

„V roku 1986 vyšla vo vtedajšom Československu nová tisíc koruna. Keď mi ju otec ukázal, veľmi som ju chcel do zbierky. V tom čase to bolo veľa peňazí, preto mi ju požičal, aby som si ju nakreslil. Všetci moji blízki boli z kresby nadšení a tak som začal kresliť bankovky.“

Unikátne návrhy bankoviek s vyobrazením slovenských či zahraničných vedcov, bádateľov, panovníkov, štátnikov, umelcov, hereckých legiend, historických pamiatok, slávnych automobilov... môžete vzhliadnuť v predĺženom termíne výstavy do 9.2.2021.

Prvé bankovky vytlačené ofsetom, 2003

Výstavy