Liečivé rastliny

PODBEĽ LIEČIVÝ (Tussilago farfara)

K prvým liečivým bylinám prebúdzajúcej sa jarnej prírody patrí podbeľ liečivý. Kto by nepoznal jeho jasnožlté kvetné úbory vynímajúce sa ako kytičky slnečných lúčov. Kedysi ho nazývali babuška, podbelie, podkovka, matkino líčko či konské kopyto. Aj vedecký názov (Tussilago farfara) vyplýva z jeho liečivých síl. Tussis znamená kašeľ a agere vyháňať. Slovo farfara vzniknuté zo slov far - múka a ferre - odnášať sa vzťahuje na biele chĺpky spodnej strany listov.

Táto trváca bylinka z čeľade astrovité (Asteraceae) má dlhý plazivý podzemok, z ktorého skoro na jar vyrastá niekoľko šupinatých a pavučinovito chlpatých stvolov zakončených jednotlivými úbormi. V marci až apríli sa objavia zlatožlté súkvetia a po ich odkvitnutí narastú listy. Sú dlho stopkaté, srdcovito okrúhle a kožovité, za mladi na oboch stranách bledo plstnaté. Plody sú chocholcom venčené nažky. Je veľmi hodnotnou medonosnou rastlinou.

Obľubuje vlhké stanovištia všetkých druhov pôd, zväčša voľné plochy. Hojne sa vyskytuje na rumoviskách, okrajoch ciest, v priekopách, ale aj na poliach a inde. Poznali ho už antickí lekári a botanici Dioscorides a Plínius, ktorí ho odporúčali ako účinný prostriedok proti kašľu. Ich recept bol však iný ako ten dnešný. Listy podbeľa uložili na rozžeravené citrusové drevo a stúpajúci liečivý dym inhalovali cez lievik. Kedysi sa listy na uľahčenie vykašliavania a liečbu kašľa fajčili ako bylinný tabak.

Dnes je podbeľ stále významnou liečivou rastlinou, ktorej kvety a listy sú oficiálne uvádzané v mnohých svetových liekopisoch. Kvety obsahujúce silice sú bohaté na žlté farbivo (xantofyl) a ich liečebné využitie je rozhodujúce od prítomnosti slizovitých látok, trieslovín a glykozidickej horčiny. V listoch sa nachádzajú malé množstvá horčín, stopy silice, inulín, cukry, vo väčšom množstve sliz.

Drogy sa používajú ako pomocný ochranný prostriedok pri akútnych a chronických ochoreniach dýchacích ciest, najmä pri astme a kašli. Podbeľ patrí k hlienotvorným drogám, ktoré chránia zápalové miesta tak, že na nich ukladajú vrstvu hlienu, čím znemožňujú podráždenie, zmierňujú bolesť a tlmia kašeľ. Aplikuje sa aj pri žalúdočných a črevných zápaloch, nechutenstve, vysokom krvnom tlaku a reumatických ochoreniach. Jeho použitie je ešte širšie. Zápar z listov môžeme používať na vyplachovanie ústnej dutiny pri zápaloch sliznice. Svieže rozmliaždené lístky pôsobia pri opuchoch po uštipnutí hmyzom. Celý list zvonka ako obklad účinkuje aj pri svalových a nervových bolestiach. Kto trpí uhrovitosťou pleti, môže si pripraviť naparovací kúpeľ.

Prípravky z listov a kvetov podbeľu by sa nemali užívať dlhodobo, maximálne jeden mesiac, pretože niektoré látky, ako pyrolizidínové alkaloidy, môžu mať škodlivý účinok na pečeň. V čajových zmesiach, kde podbeľ tvorí zhruba 15 percentný podiel, nie je nebezpečný. Vhodná je kombinácia s koreňom mydlice, anízom, prvosienkou, ibišom, listom šalvie, či s kvetmi rumančeka. Neodporúča sa používať pri alergii na astrovité rastliny, taktiež už vôbec nie na vnútorné užívanie počas tehotenstva a dojčenia. 

Podbeľ Liečivý (Tussilago farfara)

Podbeľ Liečivý (Tussilago farfara)
Foto: Mgr. Ľubomír Opáth

Prvosienka Jarná (Tussilago farfara)

Prvosienka Jarná (Primula veris)
Foto: Ing. Oľga Kostolná

PRVOSIENKA JARNÁ (Primula veris)

Prvosienka je jedným zo symbolov jari. Naznačuje to aj odvodený latinský názov primus - prvý a ver - jar. Nachádzame ju na presvetlených stanovištiach, na okrajoch lesov, krovín a lúk. S prichádzajúcimi dlhými dňami a teplejším slnkom sa jej otvárajú omamne voňajúce a medonosné kvety, ktoré vábia včely aj motýle. Ľudovo sa nazýva primulka, prvosna skorá, kaška, kašička, kropáč, prvnička, kozí drist, biela bukvica, Petrov kľúč, mŕtvičná alebo šľaková zelina.

Je to trváca bylina z čeľade prvosienkovité (Primulaceae) s krátkym valcovitým, husto rozkonáreným podzemkom. Vyrastá z neho ružica podlhovasto vajcovitých kučeravých prízemných listov a 10 až 30 cm vysoký stvol s okolíkom žĺtkovo žltých kvetov, ktoré môžu byť v rozličných odtieňoch. Kvitne v čase od marca do mája. Plody sú jednopuzdrové tobolky.

V ľudovom liečiteľstve pri spôsoboch jej použitia zohrali aj povery. Užitie troch kvetov sa pokladalo za ochranu proti horúčke a zlým démonskym silám. V rannom novoveku ju lekári a mnísi veľmi často predpisovali aj ako posilňujúci prostriedok na srdce a pri prechladnutí, proti močovým kameňom a na ošetrenie rán.

V prírode nájdeme veľmi podobnú prvosienku vyššiu (Primula elatior), ktorá rastie len vo vyšších nadmorských výškach. Listami sú veľmi podobné, prvosienka vyššia má však kvety slabožlté a široko otvorené. Oba druhy sú však účinkami rovnocenné a vhodné na zber. V marci až máji zbierame celé kvety s kalichom a kúskom stonky hneď po rozkvitnutí, prípadne aj listy. Podzemok s koreňmi vykopávame v auguste a septembri, keď začnú vädnúť listy rastliny, alebo skoro na jar vo februári až marci. Mladé lístky môžeme použiť čerstvé do jarných šalátov. Majme však na pamäti, že prvosienku je treba vždy miešať s inými bylinami do zmesi, pretože samotná je príliš omamná a môže vyvolať nevoľnosť až vracanie. V nadzemnej časti bolo totiž zistené aj nepatrné množstvo alergénu primínu.

Z obsahových látok sú v celej rastline prítomné saponíny (primulagenín, primverín), éterické oleje, fenolové glykozidy (napr. primulaverozid), flavonoidy, karotenoidy, silice, vitamín C a iné látky.

Pre vysoký obsah saponínov v kvetoch a koreňoch podporuje riedenie a vykašliavanie hlienov, a tak pôsobí účinne pri zápale priedušiek, čiernom i suchom kašli, astme, chrípke aj pri prechladnutí. Používa sa tiež na zmierňovanie bolestí pri reumatizme, hlavne v dôsledku pôsobenia kyseliny salicylovej, ako utišujúci prostriedok pri neurózach, nespavosti, epilepsii a migréne. Prvosienka jarná sa nesmie užívať v tehotenstve. 

Dátum pridania: 27. 3. 2023

Autor textu:


Ing. Oľga Kostolná

Súvisiace články

Staré pivovary v oblasti Topoľčian

Je známym faktom, že pivo patrí medzi najstaršie cielene pripravované nápoje ľudstva...

Obecný hostinec vo Veľkých Topoľčanoch

Obec Veľké Topoľčany mala taktiež svoj obecný hostinec. Nachádzal sa na...

Otváracie hodiny 

Výstavy

Mgr. Stanislava Saadoonová, lektorka, kultúrna manažérka
lektorka@tribecskemuzeum.sk

Maj - August

 Pondelok - piatok: 8.00 - 16.00 h 

Sobota:                 10.00 - 14.00 h 

September - Apríl

Pondelok - streda: 8.00 - 16.00 h

Štvrtok - piatok:     9.00 - 17.00 h

Sobota:                           zatvorené

Spojte sa s nami

Podnety podľa zák. č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov možno podávať na adrese: sekretariat@tribecskemuzeum.sk

© 2023 Tribečské múzeum v Topoľčanoch, všetky práva vyhradené